Postawa oraz behawior człowieka

Postawa odnosi się do uczuć, przekonań zaś predyspozycji behawioralnych skierowanych aż do ludzi, grup, idei czy też obiektów. Wpływa płeć piękna na behawior jednostek. Decyduje o http://www.niesporek.pl tym, kiedy wykonywać czy też ochraniać się w danej sytuacji. Postawa jest rodzajem nawyku. Jest to przeciętny postępowanie robienia rzeczy. Wszystko w życiu `s osoby będzie lepiej, o ile figura osoby dostaje lepiej. Sukcesy zaś porażki w życiu zależy od czasu postawy jednostek. Jeśli postawy są pozytywne, owo układy międzyludzkie będą pozytywne. Jest ono wewnętrzne zaś bardzo trudne do zmiany.

Zachowanie owo sposób, w jaki dana osoba reaguje na swoją postawę. Ta rezonans jest albo pozytywna czy też negatywna, w relacje od tego, gdy postrzega swoje stanowisko. Na przykład, dziecko, które nie zgadza się spośród rodzicami być może zaniedbywać chodzić aż do szkoły względnie studiować. Ponadto, osoba, która nie lubi innej osoby ewentualnie ma troszkę szacunku do niej może http://www.chrzastowski.pl dać zobaczyć tę postawę na skroś mówienie dokładnie do tej osoby. Na behawior być może angażować się mnogość czynników pomijając postawą, w tym przekonania na myśl siebie tudzież innych, czynniki pieniężne, wpływy społeczne oraz wygoda. Jest owo przedsięwzięcie albo reperkusje osoby w odpowiedzi na zewnętrzne ewentualnie wewnętrzne bodźce. Wskazuje sposób, w kto coś funkcjonuje bądź działa wewnątrz.

Psychologowie definiują postawy w charakterze wyuczoną tendencję aż do oceniania rzeczy w sprecyzowany sposób. Może owo nieść ocenę ludzi, spraw, przedmiotów ewentualnie wydarzeń. Takie oceny są częstokroć pozytywne ewentualnie negatywne, niemniej jednak mogą także być od czasu do czasu niepewne. Na przykład, możesz dysponować mieszane uczucia co do konkretnej osoby ewentualnie sprawy. Naukowcy sugerują również, iż istnieje parę różnych komponentów, które składają się na postawy. Składniki postawy są niekiedy określane jako CAB bądź ABC postawy.

Komponent poznawczy: Twoje myśli oraz przekonania na ustalony temat.
Komponent afektywny: podczas gdy obiekt, osoba, rafa bądź wydarzenie wpływa na Twoje samopoczucie.
Komponent behawioralny: jak figura wpływa http://www.szczechowski.pl na Twoje zachowanie.

Istnieje mnogość czynników, które mogą przyczyniać się na to, podczas gdy i z jakiego powodu kształtują się postawy.

Doświadczenie – Postawy kształtują się prosto z mostu w wyniku doświadczenia. Mogą pojawić się w wyniku bezpośredniego doświadczenia osobistego albo mogą istnieć wynikiem obserwacji.
Czynniki społeczne – Role społeczne zaś normy społeczne mogą być wyposażonym ostry waga na postawy. Role społeczne odnoszą się do tego, podczas gdy http://www.obiala.pl zasoby siły roboczej powinni się szczędzić w określonej roli bądź kontekście. Normy społeczne obejmują zasady społeczeństwa dotyczące tego, jakie zachowania są uważane w ciągu właściwe.
Uczenie się – Postaw jest dozwolone się przyuczyć na mrowie sposobów. Zastanów się, w kto podejście reklamodawcy wpływają na Twoje stanowisko do konkretnego produktu. W reklamie telewizyjnej widzisz młodych, pięknych ludzi, którzy bawią się na tropikalnej plaży, delektując się napojem sportowym. Ten przyciągający i fascynujący obraz powoduje, iż rozwijasz pozytywne skojarzenia z tym konkretnym napojem. Ludzie uczą się i postaw na krzyż obserwację ludzi naokoło nich. Kiedy ktoś, kogo podziwiasz, reprezentuje określoną postawę, istnieje większe prawdopodobieństwo, że rozwiniesz te same przekonania. Na przykład, czereda spędzają mnóstwo czasu na obserwowaniu postaw swoich rodziców i przeważnie zaczynają uzasadniać podobne poglądy.

Czynniki, które wpływają na siłę postawy
Naukowcy odkryli, iż poniżej pewnymi warunkami zasoby ludzkie są bardziej skłonni zachowywać się zgodnie ze swoimi postawami:

Gdy Twoje postawy są wynikiem osobistego doświadczenia.
Kiedy jesteś ekspertem w danej dziedzinie.
Kiedy spodziewasz się korzystnego wyniku.
Kiedy postawy są nieraz wyrażane.
Kiedy możesz coś http://www.brewinski.pl zyskać bądź stracić w związku z tą kwestią.

Postawy mogą się zmieniać, ażeby zaadaptować się aż do zachowania
W niektórych przypadkach ręce do pracy mogą no dokonać zmiany swoje nastawienie, ażeby lepiej dostroić je aż do swojego zachowania. Dysonans poznawczy owo zjawisko, w którym postać doświadcza psychologicznego niepokoju spośród powodu sprzecznych myśli względnie przekonań. Aby zmniejszać się owo napięcie, zasoby siły roboczej mogą odmienić swoje postawy, tak aby odzwierciedlić swoje inne przekonania ewentualnie rzeczywiste zachowania. Wyobraź sobie następującą sytuację: Zawsze przywiązywałeś dużą wagę aż do bezpieczeństwa finansowego, wszak zaczynasz natrafiać się z kimś, jaki jest wielce chwiejny finansowo. Aby zmniejszyć prąd spowodowane sprzecznymi przekonaniami zaś zachowaniem, masz para możliwości. Możesz ukończyć związek i poszukać partnera, jaki jest w wyższym stopniu sprawdzony finansowo, czy też możesz słabnąć ważność stabilności finansowej. W celu zminimalizowania dysonansu pomiędzy sprzecznym nastawieniem tudzież zachowaniem, musisz bądź przekuć nastawienie, albo odmienić swoje działania.

Zmiana postawy
Chociaż postawy mogą posiadać duży doniosłość na zachowanie, nie są one niezmienne. Te same wpływy, które prowadzą do kształtowania postawy, mogą również spowodować jej zmianę.

Related Posts